EU vill ge haven ett nytt “vakande öga”
Havet håller planeten vid liv – men pressas av uppvärmning, föroreningar och ohållbart fiske. Nu lanserar EU OceanEye, en satsning som ska ge bättre data och snabbare varningssignaler om vad som händer under ytan.
Just nu pågår European Ocean Days 2026 och vid invigningen presenterade EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen initiativet OceanEye – ett europeiskt program för förstärkt havsövervakning och observation. Grundtanken är enkel: ju mer vi vet om havets tillstånd, desto bättre kan vi skydda dess ekosystem – och de samhällen som är beroende av dem.
Observation och övervakning av havsmiljön handlar om att samla in mätningar från exempelvis bojar, satelliter, forskningsfartyg och sensorer för att kartlägga temperatur, strömmar, syrenivåer och föroreningar. Den typen av data behövs för att förstå hur havet mår, men också för att förutse och dämpa effekter av klimatförändringar, som marina värmeböljor och förändrade ekosystem. Enligt EU kan bättre observation även stärka konkurrenskraften för näringar till havs och bidra till maritim säkerhet.
Samtidigt efterlyste von der Leyen en internationell allians där EU-länder och globala partner ska samordna finansiering och gemensamma arbetssätt. EU avsätter 50 miljoner euro från forskningsprogrammet Horizon Europe till alliansen för 2026–2027.
OceanEye blir en del av EU:s European Ocean Pact och ska dessutom innehålla utbildnings- och informationsinsatser som gör havet och havsobservation mer tillgängligt för medborgare. Initiativet väntas presenteras formellt senare under 2026, och ett internationellt pledging-event planeras i september. Målet är ett fullt operativt europeiskt havsobservationssystem till 2030.
-
Nyhetskällor
-
-




