Bild
Bild: Pixabay
;
Tema: havsområden Tema: klimat Tema: miljöövervakning Tema: vårt ansvar

Sommarens rekordvarma världshav

Havens globala medeltemperatur var i juli den högsta på nästan 50 år, samtidigt som havsisarna krympte kraftigt runt både Arktis och Antarktis.

Sommarens extrema värme har fått tydliga konsekvenser på land i form av torka, värmeböljor och skogsbränder. Men EU:s klimatövervakningstjänst Copernicus konstaterar i sin senaste klimatrapport Climate Bulletin, August att också haven har haft en exceptionell sommar.

Ytvattentemperaturen i världens isfria hav nådde den högsta noteringen sedan mätningarna startade 1979. Årets globala medeltemperatur på 20,96 °C i ytvattnet är en ökning med 0,07 grader från den tidigare rekordmånaden juli 2023.

Även havsisarna runt polerna vittnar om den varma säsongen. I Arktis var havsisens utbredning den sjätte minsta som registrerats för en juli månad, medan Antarktis uppvisade den femte minsta utbredningen i mätserien som sträcker sig nära fem decennier tillbaka.

De nya rekordnoteringarna följer efter ett halvår av ihållande värme och omfattande marina värmeböljor, enligt Copernicus halvårsrapport som publicerades tidigare i sommar. Enligt rapporten för juli kan de höga temperaturerna dessutom delvis kopplas till den El Niño som nu utvecklas i Stilla havet.


MER LÄSNING